Fotograf Gallery

Tereza Stejskalová
— Proč se dnes teoretici zapojují do uměleckých projektů?

21. 4. 2011 od 19.00

Političtí teoretikové, kteří se zapojují do kolektivních uměleckých projektů ve snaze překonat rozpor mezi levicovou teorií a praxí. Umění jako místo, kde se politická teorie stává konkrétním (kolektivním) konáním, byť v neutrálním prostoru umělecké instituce. Otázka subverzivní afirmace a spolupráce kolektivů s uměleckými institucemi. Estetika projektů přímo vycházející z teoreticko-politické vize a odpor, který taková estetika (didaktická, uniformní, ilustrativní) budí.

Claire Fontaine je fiktivní identita francouzské umělkyně pojmenovaná podle značky sešitů, za níž se skrývá dvojice Jamese Thornhilla a Fulvie Carnevale. Claire Fontaine se „narodila“ v roce 2004 a její tvorba se skládá z levicově orientovaných filozofických textů a manipulace vyprázdněných kulturních znaků – ready-made objektů.

Что Делать? / Chto Delat? je ruským kolektivem umělců a teoretiků, který vznikl v roce 2003.  Chto Delat? editují stejnojmenný dvojjazyčný časopis a jejich tvorba zahrnuje instalace, workshopy, „Songspiely“ či nástěnné malby.

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.