Fotograf Gallery

Temná komora
— Černá hodinka s audionahrávkami Ondřeje Homoly, Erika Sikory a Víta Soukupa

15. 12. 2013 od 17.00

Myšlenka poslechového večera ve Fotograf Gallery vznikla během srpnových příprav výstavy Víta Soukupa (1971 – 2007). Nakladatel a správce Soukupova archivu Ivan Mečl tehdy náhodně objevil nahrávku divadelní hry Nepřátelé člověka z roku 1993. Ležela v kufru mezi Soukupovými audiokazetami a byla považována za ztracenou.
Kurátor Fotograf Gallery Jiří Ptáček se rozhodl neznámou verzi hry prezentovat v rámci programu třetího dne II. Vánočního bazaru ve Školské (pátek 13. 12 – neděle 15. 12.). Vedle ní do programu zařadil audiopovídky Erika Sikory Najlepší umelec a Ondřeje Homoly Brusle Ľudovíta Štúra. Zařazení Sikorovy povídky rozšiřuje průřez autorovou tvorbou Introspektiva ve Fotograf Gallery. Výstava proto bude mimořádně otevřena i v neděli (12-17 hodin). Ondřej Homola je studentem brněnské FaVU, který se poslední dobou věnuje soustavněji nahrávkám mluveného slova. Žánrově se pohybuje na škále od audiopovídky až ke krátkým verbálním situacím, které trvají pouze několik málo vteřin. Pětiminutová historická fikce Brusle Ľudovíta Štůra patří k prozatím nejdelším.
Bonusem programu bude ukázka z dalšího nálezu Ivana Mečla učiněného při přípravě Temné komory, která Soukupa představí jako skladatele a hudebníka.

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.