Fotograf Gallery

Martin Kollar
— 5. október

středa 23. ledna od 19 hodin

Pátý říjen je datem, kdy má hrdina stejnojmenného dokumentárního filmu, autorův bratr Jan, podstoupit chirurgický zákrok s nejistými výhledy. V této situaci se rozhodne uskutečnit výpravu na bicyklu. Během filmu ho neuslyšíme mluvit a jeho vnitřní svět nám zprostředkovávají pouze občasné deníkové zápisky. Tím důležitější je úloha kamery Martina Kollara, který poutníka doprovází, pozoruje situace, nachází působivé obrazy a přitom nepřestává respektovat osobní rozměr bratrovy cesty. Dokument 5. október (2016) je introvertní road movie o cestě, kterou je zapotřebí podniknout, když potřebujeme být sami se sebou.

Projekce probíhá jako doprovodný program Kollarovy fotografické výstavy Field Trip. Autora nám představuje v jiné z jeho rolí — jako kameramana a režiséra. Po krátkometrážním filmu Autoportrét (2012) byl 5. október jeho prvním autorským dokumentem delšího rozsahu. Jako školený kameraman se ovšem podílel například na obrazové složce hraného filmu Koza a několika slovenských dokumentárních filmů. 5. október byl představen například na mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech a Rotterdamu.

Délka: 52 min.
Anglické titulky.
Vstup zdarma.

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.