Fotograf Gallery

Barbora Fastrová
— In My Country...


Zahájení: ve čtvrtek 11. června v 18.00
Kurátor: Jiří Ptáček

„Jeden z nejsdílenějších virálů v kanálu mých zpráv byla v posledních dvou měsících novinová karikatura, na které je vyobrazen záchranný člun přeplněný uprchlíky. Vedle loď s uniformovanými muži, kteří se ptají ,Where are you from?´ a člun odpovídá ,Earth´ (…) Pro některé lidi hranice neexistují a pro mnohé ano. Výstava je o důvodech k jejich překračování, o tom, že každý pas má jinou hodnotu. O povrchu země a povrchu věcí. (…) Když se v roce 1992 Československo chystalo na rozdělení, byly mi čtyři roky. Nedokázala jsem pochopit jak se může země rozdělit. Země na které stojím. Představovala jsem si, že se vyrobí obrovský nůž a tím přeříznou zemi na dvě.“

Fantastická vyprávění o tom, co je v té které zemi možné, jsou autorce podnětem k vizuálním parafrázím v médiu videa a animace. Geopolitická realita dnešního světa je v nich k neuvěření stejně jako bujná fabulace nasbíraných neuvěřitelných historek. Výstava Barbory Fastrové (*1988) In My Country… je veřejnou prezentací její diplomové práce z Ateliéru fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Jiří Ptáček

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.