Fotograf Gallery

Zines of the Zone
— Tour Event #25

9. 4. 2014

Zines of the Zone je putovní knihovna věnující se vlastním nákladem vydávaným fotografickým knihám, fotozinům a Do It Yourself tiskovinám různých podob a pojetí v souvislosti s fotografií.
13–18h JEDNODENNÍ VÝSTAVA putovní knihovny Zines of the Zone
18h PREZENTACE projektu & prezentace českých projektů
 
Fenomén fotoknih výrazně roste a stává se trendem: stále větší množství fotografů a grafických designérů objevuje jeho možnosti a výsledné artefakty jsou středem zájmu pro více galerií a sběratelů. Autorské knihy jsou obvykle vydávány v nízkém nákladu a prodávány za přijatelnou cenu, což způsobuje, že jsou poměrně rychle vyprodané a není pak snadné je systematicky vyhledávat a sbírat.
Proto vznikla myšlenka založení knihovny. Naším cílem je vytvořit veřejně přístupnou sbírku těchto publikací, která bude dispozici každému, bez ohledu na to, zda jsou knihy ještě ke koupi či nikoliv. Celá sbírka má fungovat jako paměť, pevné místo pro tyto poměrně prchavé objekty, místo, kde knihy žijí, inspirují a pohybují se. Považujeme self-publishing za jedinečnou činnost, která si zaslouží, aby byla sdílena.
Od ledna do července 2014 cestujeme po Evropě v dodávce, abychom se setkali s lidmi zapojenými do lokální self-publishing scény. Chceme zjistit, jak si v Evropě vydávání knih vlastním nákladem stojí, kdo jsou tvůrci a proč vlastně vytváří Do It Yourself tiskoviny. V každém z padesáti měst na naší cestě organizujeme setkání, kde je možné aktuální sbírku nahlédnout.

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.