Fotograf Gallery

Sociální reportáže Ireny Blühové


Zahájení: 19. 6. 2024, 18:00

“Matka” slovenské sociální fotografie, aktivistka a studentka Bauhausu. Nejen tyto role zastávala etablovaná slovenská fotografka Irena Blühová (1904–1991), jejíž tvorba u nás zatím nikdy nebyla prezentována jako komplexní celek.
 
O premiéru se v červnu postará výstava Sociální reportáže Ireny Blühové, která na širokém výběru snímků představí různorodost fotografčina díla, přiblíží neznámé polohy její tvorby a otevře diskusi o povaze (meziválečného) společenského dokumentu. Vzhledem k různorodosti žánrů, jimž se autorka během svého života věnovala, nabídne výstava mnohovrstevnatou reportáž společnosti, kterou Blühová nahlížela z různých pozic – jako levicová idealistka, amatérská fotografka, progresivně orientovaná studentka, kulturní dokumentátorka i angažovaná umělkyně.
 
Blühová ve své sociálně-kritické tvorbě vyzývá k solidaritě, a právě na tuto výzvu reaguje svojí intervencí do výstavy grafická umělkyně Claudia Schramke, která mimo jiné už několik let utváří vizuální identitu prestižního filmového festivalu Berlinale. Claudia strávila několik měsíců návštěvami výdejen jídel pro lidi v nouzi v Bratislavě, Praze a Berlíně, aby reportážním způsobem zachytila akt pomoci a vzájemné podpory. Její barevné reportážní kresby odkazují nejen ke způsobu práce Ireny Blühové, ale zejména k jejímu poselství dalším generacím: „Meňte svet ďalej a dokážte to lepšie, ako sme to vedeli my.”
 
Vystavující: Irena Blühová, Claudia Schramke 
Kurátorující: Valéria Kršiaková (Slovenské múzeum dizajnu) a David Bláha
 
Výstava vzniká ve spolupráci se Slovenským centrem dizajnu a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Doprovodné programy k výstavě, vznik doprovodných textů a listů pro děti podpořila Nadace Rosy Luxemburgové. Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky a v roce 2024 podporován grantem hl. m. Prahy ve výši 700 000 Kč.
— Irena Blühová, Z cyklu Život a práca bačov, pastierov a honelníkov: Harmonikár. Originální pozitiv 1926 (autorská kopie 70./80. roky 20. století) . Slovenské múzeum dizajnu, Bratislava, Slovensko.

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.