Fotograf Gallery

Lenka Glisníková & Karolína Matušková
— Becoming an Apple... or Perhaps a Shelf

Výstava ve výlohách Fotograf Gallery poeticky reaguje na změny ve vnímání těla, které nejenže je v současné době podrobeno vnějšímu, neobvykle přísnému lékařskému dozoru, ale zároveň i novým subjektivním zkušenostech. Jak pokračuje doba, kdy se nemáme setkávat, dotýkat a zčásti se ani vidět, cosi se a námi děje… Fotografickou montáž Lenky Glisníkové a Karolíny Matuškové lze vnímat jako volnou variaci na kafkovskou proměnu, která se odehrává v renoirovsky prosluněném prostředí jarní, probouzející se přírody. Metamorfóza postupuje, aniž si ji zprvu musíme povšimnout. Pak na zádech ucítíme pancíř z hliníkové slitiny a naše měkké tkáně nezačnou dřevnatět. S uvědoměním si skutečnosti, že „brouky“ jsme vždy byli víc, než jsme si kdy chtěli připustit, a ke kyborgům nám zbývají poslední krůčky, se reorganizují vztahy mezi přírodou, člověkem a technologií.

Glisníková s Matuškovou (obě nar. 1990) společně studovaly ve fotografických ateliérech Fakulty umění v Ostravě a UMPRUM v Praze. Po výstavě ve zlínské galerii Kabinet T. se jedná o jejich druhé společné umělecké vystoupení. Zejména módní a komerční fotografii se ale věnují pod společnou identitou shotby.us. Za snímky pro Radio Wave nebo Dolce Vita byly vloni nominovány na ocenění Czech Grand Design.

fb

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.