Fotograf Gallery

FF #12 | Extrémně normální
— Zahájení festivalu


Zahájení: 18:00 ve Fotograf Gallery
Tereza Rudolf, Elisabeth Pichler, Markéta Mansfieldová

Výstava „Extrémně normální“ je věnována ambivalenci vizuálních reprezentací krajně pravicového násilí. Vizuální stereotyp „krajně pravicového vyvrhele“ se zdá být zastaralý, protože nepostihuje obrovský rozsah současných projevů příslušnosti k extrémně nacionalistické a pravicové politice. Zobrazování krajně pravicových chuligánů či demonstrantů nicméně převládá, zejména v žurnalistickém pojetí – i přes to, že toto opakování stereotypů, póz a gest může limitovat představy o tom, kdo jsou aktéři a podporovatelé této scény. Oběti a osoby postižené krajně pravicovým násilím navíc často stojí mimo zorné pole a přicházejí o svůj hlas.
 
Umělkyně a umělci zastoupení na výstavě používají různé umělecké strategie a mediálně reflexivní přístupy, aby se vizuálními prostředky vyrovnali s krajní pravicí a rozpoznali často znepokojující společné rysy referencí, zvláštní povědomost a strukturální rasismus, na němž se naše společnosti podílí.
 
Umělci a umělkyně: Ludwig Rauch, Jakob Ganslmeier, Norman Behrendt, Mykola Ridnyi, Rozkrývání skupiny NSU (Ewa Einhorn, Mareike Bernien & Alex Gerbaulet belit sağ), Tomáš Rafa
 
Kurátorky: Tereza Rudolf, Elisabeth Pichler, Markéta Mansfieldová
 
Sledujte FB event Fotograf Festivalu: https://fb.me/e/doYlIxYa7

Podporují

Projekt Fotograf Gallery je realizován s finanční podporou  Ministerstva kultury České republiky a v roce 2021 je podporován grantem Hl. m. Prahy ve výši 630 000 Kč.