FOTOGRAF #37 nerovný terén
— křest

Zahájení: úterý 6. 10. mezi 15–21 h

Možnosti setkání se s Druhým, jako někým jiným než jsem já, se dynamicky proměňují i na základě technologií a možnosti sdílení ať již obrázků, tak jiných informací. Často se však uzavíráme do uhlazených bublin stejnosti a ti druzí mizí. Fotografie zprostředkovává setkání, avšak je současně i médiem, které odcizuje. Nerovný terén je místo, kde se potkáváme, v němž se odehrávají naše vztahy ať již ty mezilidské, nebo mezi společenské a politické.

— Celý článek

tělo společnosti, nestabilní řád – nestabilní tělo, řád společnosti

7. 10. 2020 – 7. 11. 2020
Zahájení: úterý 6.10. mezi 15–21 h
Kurátoři: Stephanie Kiwitt, Anna Voswinckel, Tereza Rudolf

Přes veškerou fascinaci propletenýma rukama na dvojitých expozicích Jolany Havelkové pociťujeme nutkání překrývající se kontury hřbetů rukou oddělit a představovat si je jako jasně rozlišené části těla. Co nám taková reakce napovídá o našem vztahu k druhému?

fb web

— Celý článek

Fotograf Gallery

Výstava    

Mezi-obrazy: Archiv kameramana Jaroslava Kučery

Jaroslav Kučera neodmyslitelně patří mezi nejvýznamnější kameramany československé kinematografie druhé poloviny dvacátého století. Cílem výstavy je dát nahlédnout do jeho archivu, představit profesi kameramana jako práci tvůrčí a uměleckou a zároveň pochopit specifika Kučerovy tvorby a jeho myšlení obrazem. Jedná se tedy zejména o přehlídku črt, skic a nejrůznějších pokusů s fotografickým i filmovým obrazem, které Kučera vytvářel celý život. Mezi těmito obrazy se ukazuje, jak pro něj byla podstatná práce s barvou, stíny, světlem a kompozicí, zachycení pohledu, autenticity a atmosféry.

fb

Fotograf Gallery

Výstava    

Matyáš Chochola (feat. Vojtěch Veškrna)
— Magma

Výstava Magma navazuje na vydání Chocholovy autorské publikace Vůně úspěchu a na následnou performanci, která se odehrála během jejího křtu. Prvotní východiskem nynější galerijní prezentace se stal fotografický materiál Vojtěcha Veškrny, který během ní vznikl. Součástí vernisáže bude také stereo–čtení Vladimíra 518 a Matyáše Chocholy z knihy Vůně úspěchu.

fb

Fotograf Gallery

Akce    

Shelly Silver
— Divná krása a malé lži

pondělí 31. srpna od 19.30

Promítání vybraných filmů americké umělkyně Shelly Silver, která v letošním roce zavítá na Fotograf Festival: Uneven Ground X Nerovný terén. Film jako „A Strange New Beauty“ (2015) nebo video skici s názvy „1“ (2001) a „This Film“ (2018) představí rozpětí přístupů umělkyně mezi post-dokumentárním až poetickým vyprávěním. Současně nahlédneme do témat, která ji dlouhodobě zajímají jako jsou normativní a atypické vztahy mezi lidmi. Láska nebo touha se v jejím případě propisují i do způsobu filmového záznamu a znova a stále z jiných perspektiv zkoumající vztahy mezi pozorujícími a pozorovanými.

Fotograf Gallery

Výstava    

Distant Nature

Jaký je náš vztah k přírodě? Koncept přírody je notoricky nejednoznačný, návrat do přírody v mnoha ohledech problematický, a na otázku, do jaké míry chránit přírodu před námi, kteří jsme její součástí, není jednoduché odpovědět. Interpretace a obnovení našeho vztahu k přírodě přitom souvisí s hospodářskými, sociálními, politickými a kulturními změnami v čase. Více než dvacet vybraných uměleckých videí a filmů od sedmnácti autorů bude představováno postupně, pokaždé na dobu několika dní, ve výlohách Knoll Galerie Wien, ve Fotograf Gallery v Praze a v MAO / DIG v rámci košického K13 — Kasárne Kulturpark.

Fotograf Magazine

Křest    

Fotograf #36 Nové utopie
— křest

čtvrtek 11. června od 18 hodin

Nové číslo časopisu Fotograf přichází s novými utopiemi pro 21. století. Nejen díky pandemii vnímáme potřebu se zastavit, ale hlavně promýšlet nové způsoby fungování společnosti. Přijďte s námi zažít utopický proud nápadů a okusit formát “Critical run”. Je to příležitost zejména pro ty akčnější z vás, kteří se s námi vydají na krátký běh, jehož smyslem není podat ani tak výkon sportovní jako výkon mentální, a to ve formě “debaty za běhu”. Mírného běhu. Ve sportovních botách. O nových utopiích.