Tacita Dean
— Ztráta / Czech Photos


Zahájení: čtvrtek 10. října od 18 hodin
Kurátor: Pavel Vančát

Dnes již proslulá britská umělkyně Tacita Dean pořídila tyto fotografie jako studentka během svého pobytu v Praze v roce 1991 do souboru „Czech Photos” (1991/2002), ale poprvé všech 326 fotografií prezentovala až v roce 2003. Jak sama uvádí: „Jsou jako pozůstatky Prahy, která už neexistuje, jako časová kapsle.“ Součástí výstavy je také 16 mm film „Ztráta” (1991/2002), která je pro autorku typicky mnohoznačným záznamem přednášky na pražské ČVUT. Obě díla budou v Praze představena vůbec poprvé.

— Celý článek

Svoboda


Zahájení: čtvrtek 10. října od 18 hodin
Kurátorka: Lucia Gavulová

Skupina EXXIT (1995-2000), ktorej jadro tvorili študenti a absolventi Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Yrbis Innocent, p3klmn, Peter Hrevuš a Tomáš Porubän sa začala naplno tvorivo prejavovať práve v období porevolučnej eufórie. Kontakt s „voňavým, lesklým a svietivým kapitalizmom“ (ako ho v čase dospievania vnímali) však mali jej členovia ešte predtým, než to umožnil pád Železnej opony, čo ich následne ovplyvnilo. Táto skúsenosť a duchovné založenie niektorých z nich sa spojili so spirituálnym precitnutím, ku ktorému dopomohli dovtedy nedostupné psychotropné látky. Vyústením boli vizionárske stavy grupy, zhromažďujúcej sa v bratislavskom byte na Radlinského ulici.

— Celý článek

Fotograf Edition 2019
— Markéta Othová, Johana Pošová a Ivars Gravlejs

Fotograf Edition je novou edicí fotografického umění, jíž naše instituce usiluje o zvýšení sběratelského zájmu o současnou fotografii a zároveň o nabídku kvalitního a cenově dostupného vizuálního umění. Při její přípravě se náš tým opíral o dlouholeté působení na poli umělecké fotografie a bohaté zkušenosti ze zahraničí, kde právě limitované edice umění získaly oblibu jak mezi sběrateli umění, tak mezi těmi, kteří si artefakt chtějí pořídit domů nebo jako hodnotný dárek. Pro rok 2019 do ní přispěli renomovaná vizuální umělkyně Markéta Othová, fotografka Johana Pošová, a fotograf Ivars Gravlejs.

— Celý článek